Praca w IT

Stres przed nową pracą – jak pokonać strach?

Przed rozpoczęciem nowej pracy często towarzyszy nam strach i niepewność. W tym artykule znajdziesz skuteczne sposoby na to, jak poradzić sobie ze stresem i zyskać pewność siebie w nowym środowisku pracy.

Sposoby na stres przed pracą

Stres przed nową pracą – jak pokonać strach?

Zmiana pracy jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu zawodowym, ale jednocześnie może być bardzo stresująca. Nieznane środowisko, nowi ludzie, obowiązki, z którymi jeszcze się nie spotkaliśmy – to wszystko może powodować lęk i niepewność. Bez względu na to, czy zdecydowaliśmy się na zmianę pracy z własnej woli czy też jest to wymuszone przez okoliczności, wiąże się z nią wiele emocji i wyzwań. Warto próbować pokonać stres przed nową pracą. Sprawdź jak!

stres w pracy

Dlaczego zmiana pracy nas stresuje? 

Przyczyny stresu przy zmianie pracy są różne i zależą od indywidualnych doświadczeń i okoliczności. Warto zrozumieć, że stres jest naturalną reakcją organizmu na nowe sytuacje i wyzwania. Dlaczego najczęściej się stresujemy zmianą pracy? 

  • Niepewność i brak kontroli. Bywa, że w nowej pracy czujemy się niepewnie, ponieważ nie znamy jeszcze wszystkich procedur, kultury organizacyjnej, ludzi i oczekiwań. W związku z tym często boimy się popełnić błąd lub nie poradzić sobie z obowiązkami.
  • Presja. Nowa praca często wiąże się z wysokimi oczekiwaniami ze strony pracodawcy i współpracowników. Zdarza się, że ta presja powstaje jedynie w naszych głowach. Czujemy wówczas, że musimy szybko się przystosować i udowodnić, że jesteśmy wartościowym pracownikiem. 
  • Konflikty z ludźmi. W nowej pracy musimy nawiązać relacje z nowymi ludźmi i nauczyć się współpracować. Często spotykamy się z różnymi stylami pracy oraz charakterami i przez to obawiamy się konfliktów, które również są źródłem stresu. 
  • Zmiana rutyny. Nowa praca wiąże się z koniecznością zmiany dotychczasowej rutyny i nawyków. Może to prowadzić do poczucia dezorientacji i braku stabilizacji. 
  • Zmiana miejsca pracy. Gdy zmiana pracy wiąże się z przeprowadzką do nowego miasta lub kraju, musimy przystosować się do nowego środowiska, stylu życia i kultury. To również może prowadzić do strachu przed nowym. 
Jak radzić sobie ze stresem przy zmianie pracy? 

Aby zminimalizować stres związany z procesem zmiany pracy, warto podjąć kilka działań: 

  • Pozytywne nastawienie. Zaczniemy od zasady, która może wydawać się oczywista. Po pierwsze, warto spojrzeć na zmianę pracy jako szansę na rozwój, zdobycie nowych doświadczeń i pozytywne zmiany w życiu. 
  • Przygotuj się przed rozpoczęciem pracy. Spróbuj zdobyć jak najwięcej informacji na temat nowej pracy i firmy, w której będziesz pracować. Zapytaj swojego przyszłego pracodawcę o zadania, które będziesz wykonywać, oczekiwania wobec Ciebie oraz kulturę organizacyjną. Możesz też porozmawiać z obecnymi pracownikami i dowiedzieć się więcej o atmosferze, przyzwyczajeniach, zasadach. Pamiętaj, że pytania na początku pracy są normalne i nie są oznaką niekompetencji. Mimo, że jesteś już specjalistą w swojej dziedzinie, każda firma może mieć inne sposoby działania. 
  • Utrzymuj regularną rutynę. Zmiana pracy może wpłynąć na Twoją codzienną rutynę, ale warto zachować jak najwięcej z dotychczasowych nawyków, które Cię uspokajają i dają poczucie kontroli. Zachowaj swoje stałe godziny wstawania i kładzenia się spać. Nie zapomnij o swoich prywatnych zainteresowaniach. Podsumowując, work-life balance jest ważny w każdej pracy! 
  • Nawiąż kontakty z nowymi ludźmi. Zmieniając pracę musisz budować relacje z współpracownikami na nowo. Nie bój się inicjować rozmów, pytaj o radę i próbuj nawiązać przyjacielskie stosunki. To pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo w nowym środowisku. Oczywiście, każdy ma inne nastawienie, co do relacji zawodowych, ale pozytywne nastawienie sprawdzi się zawsze.  
  • Bądź otwarty/a na zmiany. Zawodowa zmiana wiąże się z koniecznością dostosowania się do nowych zasad i procedur. Nie bój się pytać i prosić o wyjaśnienie, jeśli czegoś nie rozumiesz. Otwórz się na zmiany i próbuj uczyć się nowych rzeczy. Pamiętaj, że to co znałeś/aś do tej pory nie zawsze jest jedyną drogą działania. 
  • Zadbaj o swoje zdrowie. Niezależnie, czy zmieniasz pracę, czy nie ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Pamiętaj o regularnym odpoczynku, aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu.  
  • Szukaj wsparcia. Jeśli zauważysz, że stres utrzymuje się przez dłuższy czas, nie krępuj się szukać pomocy specjalisty lub wsparcia bliskich osób.  

Stres przy zmianie pracy jest naturalną reakcją organizmu na nowe wyzwania i sytuacje. Warto pamiętać, że każda zmiana niesie ze sobą pewne wyzwania, ale także szanse na rozwój.  

Jak pracodawca może pomóc nowemu pracownikowi ograniczyć stres? 

Po zatrudnieniu pracownika firma nie może zapomnieć o onboardingu. Sam okres wdrożeniowy może różnić się od rodzaju wykonywanych obowiązków i charakteru firmy. Dzięki onboardingowi zaczynając nową pracę otrzymasz wszelkie niezbędne informacje oraz narzędzia, które umożliwią Ci dalsze działania. To także świetna okazja, żeby poznać osoby, z którymi na co dzień będziesz współpracować.  

Podczas tego procesu pracodawca może przekazać Ci informacje o misji, wartościach, strategii i kulturze firmy. To również czas szkoleń, zarówno tych standardowych jak szkolenia BHP, ale i innych dotyczących wyłącznie Twojego nowego stanowiska.  

Dzięki dobrze zaplanowanemu i przeprowadzonemu onboardingowi stres związany z nową pracą może być zdecydowanie mniejszy. Ma on także wpływ na dalsze zaangażowanie i efektywność nowego pracownika.  

Szukasz nowej pracy? Sprawdź nasze aktualne oferty!