Praca w IT

O rekrutacji w IT – wywiad z Recruitment Managerem

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co kryje się za kulisami pracy rekrutera IT? Czy wiecie, jakie cechy osobowości są niezbędne do odniesienia sukcesu w tym dynamicznym i wymagającym zawodzie? Zapraszamy do przeczytania wywiadu z prawdziwą specjalistką w dziedzinie rekrutacji IT - Pauliną Berczak-Pazerą, Recruitment Managerem w Master Care.

Wywiad z Recruitment Managerem Pauliną Berczak

O rekrutacji w IT – wywiad z Recruitment Managerem

Rekrutacja w branży IT niesie za sobą wiele wyzwań, a Paulina odkryje przed nami, jakie umiejętności i talenty są niezbędne, aby odnosić sukcesy w tym konkurencyjnym środowisku. Nasza rozmówczyni otworzy drzwi do swojego świata zawodowej podróży, dzieląc się szczerymi refleksjami dotyczącymi pracy w rekrutacji IT. Zapraszamy do lektury!

rekrutacja IT

Paulino, zacznijmy od początku. Jak długo pracujesz w rekrutacji? 

W rekrutacji pracuję od początku 2018 r. czyli od ponad 5 lat. Od 4 lat specjalizuję się w rekrutacji stricte IT, a od ponad 1,5 roku mam przyjemność pełnić rolę Recruitment Managera. 

Czym zajmujesz się jako Recruitment Manager? 

Jako Recruitment Manager zajmuje się głównie prowadzeniem zespołu rekrutacji specjalizującego się w rekrutacjach IT. Koordynuję pracę zespołu, odpowiadam za tworzenie i egzekwowanie strategii rekrutacyjnej, a także za proponowanie usprawnień w aktualnych procedurach. Monitoruję efektywność i produktywność zespołu bazując na ustalonych KPI oraz standardach zaakceptowanych przez organizację. Przeprowadzam rozmowy okresowe i rozwojowe, a gdy tylko mam na to przestrzeń prowadzę również rekrutacje zarówno wewnętrzne, jak i te zewnętrzne. Poza obszarem rekrutacyjnym odpowiadam również za kontakt z naszymi Klientami – głównie w zakresie zlecanych rekrutacji. Zbieram wymagania oraz ustalam plan realizacji danych projektów. Stale monitoruje rynek pracy – uważam, że jest to bardzo istotne z punktu pracy Recruitment Managera. 

Jednym z Twoich głównych zadań jest prowadzanie zespołu rekrutacji. Jakimi zasadami kierujesz się w tym obszarze?

Istotne dla mnie jest aktywizowanie kultury zespołu opartej na wartościach takich jak: zaufanie, szczerość, szacunek, zaangażowanie, proaktywność, współpraca czy stabilność. Ważne jest dla mnie także nastawienie na współpracę. Zależy mi na tworzeniu partnerskich relacji z zespołem i budowaniu nastawienia, że wszyscy gramy tak naprawdę do jednej bramki. W pracy priorytetowa jest również dla mnie dobra atmosfera. Nie jestem zwolenniczką niezdrowej presji czy rywalizacji. 

Dlaczego wybrałaś akurat tę ścieżkę zawodową? 

Wybór ścieżki zawodowej, szczególnie tej w obszarze branży IT okazał się dla mnie naturalnym wyborem. Od szkoły średniej byłam związana z przedmiotami ścisłymi – byłam w klasie z rozszerzoną matematyką, fizyką oraz informatyką. Następnie studiowałam kierunki związane z Informatyką m.in. Analitykę Systemową i Technologie e-biznesu, ale również społeczne, takie jak zarządzanie zasobami ludzkimi. Od wielu lat wiedziałam, że jestem raczej umysłem analitycznym. Dodatkowo rozpoczynając swoją drogę zawodową – podobało mi się to, że pracując w działach HR – mogę być tak naprawdę najbliżej danej organizacji, zarządu oraz mieć duży wpływ na rozwój danego przedsiębiorstwa. Czynniki te sprawiły, że praca w branży IT w obszarach HR-owo/rekrutacyjnych okazała się najlepszym kompromisem uwzględniającym zarówno moje wykształcenie jak i preferencje zawodowe. 

Co lubisz w swojej pracy? 

Obecnie ogromną satysfakcję daje mi możliwość prowadzenia zespołu rekrutacji. Cieszę się, gdy zespół osiąga zamierzone cele oraz gdy widzę zaangażowanie oraz proaktywność, która również przejawia się z pasji do tego, co się robi. Poza obszarem zespołu – lubię branżę, w której pracuję. Ma ona swoją indywidualną specyfikę, jest postępowa, a także mobilizuje do ciągłego rozwoju oraz pracy nad sobą. Dodatkowo cieszę, że się obejmując dane stanowisko mam wpływ na rozwój wielu organizacji, ale też na rozwój zawodowy kandydatów. Praca z ludźmi w obszarze rekrutacji daje dużo pozytywnej energii.  

Jakie cechy osobowości są Twoim zdaniem ważne w pracy rekrutera? 

Według mnie kluczowe są: otwartość, profesjonalizm, gotowość do ciągłego rozwoju oraz szybkiej adaptacji w tak szybko rozwijającej się branży, nastawienie na cel, samodzielność, spostrzegawczość, proaktywność. Jest to dobry background do tego, żeby być efektywnym rekruterem. 

Co trzeba umieć, żeby być dobrym rekruterem w branży IT?  

Aby być dobrym rekruterem należy przede wszystkim umieć pozyskiwać kandydatów z wykorzystaniem wszelkich dostępnych źródeł – od Linkedin po wszelkiego rodzaju jobboardy, a także sprawnie posługiwać się zbudowaną bazą kandydatów. Kluczowe przede wszystkim jest również to, aby posiadać co najmniej podstawową wiedzę z obszaru IT. Istotne jest, aby dany rekruter był po prostu partnerem w rozmowie dla danego kandydata i potrafił prawidłowo ocenić jego kompetencje w zakresie realizowania danej roli zawodowej.  

Jakie największe wyzwania stoją przed IT Rekruterami? 

Rynek IT jest bardzo dynamiczny, aczkolwiek na ten moment nadal jednym z większych wyzwań rekruterów jest pozyskanie specjalistów pasujących do potrzeb aktualnego rynku pracy oraz pogodzenie rosnących oczekiwań finansowych kandydatów w stosunku do możliwości finansowych danych przedsiębiorstw.  

To już ostatnie pytanie. Czy rekrutacja w branży IT różni się od rekrutacji w innych branżach? Jeśli tak, to czym? 

Zdecydowanie tak. Zasadniczą różnicą jest już etap pozyskania pracowników, gdzie to rekruter tak naprawdę dociera aktywnie do danego kandydata. Rekrutacja w branży IT utrzymuje się cały czas na etapie rynku pracownika, co ma znaczący wpływ na cały proces. Rekrutacja ta jest zdecydowanie o wiele bardziej złożona i wymagająca w stosunku do wielu innych branż. Wymaga większego nakładu pracy, czasu i zasobów finansowych.