Rekrutacja i outsourcing

Czym zajmuje się IT Recruiter?

Specjaliści rekrutacji w IT muszą stawić czoła różnym wyzwaniom w swojej codziennej pracy, a ich sukcesy zależą od różnych czynników. Dowiedz się więcej o zadaniach, z którymi spotykają się rekruterzy IT i jakie umiejętności są kluczowe dla skutecznej rekrutacji.

Czym zajmuje się IT Recruiter?

Czy praca rekruterów polega wyłącznie na przeglądaniu nadesłanych CV i wybieraniu tych, które pasują do wymagań firmy? Nie do końca. Zakres obowiązków jest znacznie szerszy i wymaga kompetencji z różnych dziedzin. Sprawdź, z jakimi zadaniami na co dzień mierzą się specjaliści rekrutacji w IT i jakie cechy pozwalają im odnosić sukcesy.  

Praca, jako IT Recruiter - zadania i obowiązki

Zakres obowiązków IT Recruiterów

Zakres obowiązków w tym zawodzie w dużej mierze zależny jest struktury i wielkości firmy, czy też poziomu doświadczenia rekrutera. Trudno przedstawić jest jeden zestaw zadań. Oczywiście głównym z nich jest całościowe lub częściowe przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych. Warto jednak pamiętać, że poza tym istnieją inne, ważne obowiązki. Dzisiaj na pracę IT Recruitera spojrzymy głównie z perspektywy agencji rekrutacyjnej i firmy outsourcingowej.  

Znalezienie odpowiedniego kandydata w IT nie należy do najłatwiejszych zadań. W przypadku tej branży najczęściej to praca poszukuje specjalisty, a nie specjalista pracy, dlatego jednym z podstawowych zadań jest sourcing. Przeszukiwanie baz, mediów społecznościowych, czy job boardów jest o wiele bardziej skuteczne i efektywne niż czekanie aż kandydat zgłosi się do nas sam, ale wymaga także większego nakładu pracy i sumiennego podejścia do tematu. 

Wśród innych typowych obowiązków znajdują się także: 

  • Tworzenie ogłoszeń o pracę i umieszczanie ich na odpowiednich portalach 
  • Nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi kandydatami 
  • Analiza przesłanych aplikacji 
  • Umawianie terminów rozmów 
  • Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych 
  • Przygotowanie profili kandydatów i przedstawianie ich bezpośrednim przełożonym przyszłego pracownika 
  • Przygotowywanie i udzielanie feedbacku 

Czy to wszystkie zadania? Niezupełnie. Współcześni rekruterzy w branży IT to prawdziwi ludzie renesansu! 

Jakie umiejętności musi posiadać dobry IT Recruiter? 

Sprzedaż 

Pierwsze wrażenie jest ważne chyba w każdej dziedzinie życia, także gdy poszukujemy pracy lub gdy otrzymujemy kolejną wiadomość na LinkedInie dotyczącą zatrudnienia. To właśnie rekruter, stojący na pierwszej linii frontu musi odpowiednio zaprezentować swoją firmę lub firmę klienta, by wzbudzić zainteresowanie. Nawet najlepszą ofertę pracy trzeba dobrze przedstawić i po prostu sprzedać. Negocjacje, zbudowanie i podtrzymanie relacji, a na końcu doprowadzanie do podpisania umowy – brzmi jak sprawa dla handlowca? Okazuje się, że nie tylko! To także zadania specjalistów od rekrutacji. 

Marketing 

Ze sprzedażą ściśle łączy się marketing. Dobry rekruter wie, jak ważna jest komunikacja. Potrafi odpowiednio sformułować ogłoszenie, napisać interesującą wiadomość do kandydata i swoją postawą zadbać o wizerunek marki.  

Candidate experience 

Odnoszący sukcesy rekruterzy mają także oko na jakość doświadczeń kandydata (candidate experience). Transparentne i uproszczone procesy rekrutacji, przyjazna atmosfera, stały kontakt oraz oczywiście feedback szczególnie leżą im na sercu.  

Znajomość technologii 

Mnogość i różnorodność stanowisk w IT może przyprawić o zawroty głowy osobę niezwiązaną z tą branżą, ale nie dobrego rekrutera. Niesie to za sobą konieczność ciągłego poszerzania swojej wiedzy na temat świata technologii. Dzięki temu komunikacja z kandydatami jest o wiele łatwiejsza, a szansa na sukces (zatrudnienie) znacznie wzrasta. 

Pod hasłem znajomość technologii kryją się także inne zadania i umiejętności związane z tą pracą. Efektywne procesy rekrutacyjne wymają nowoczesnych rozwiązań.  IT Recruiter musi być osobą obytą z systemami, które wspierają go w m.in. budowaniu i utrzymywaniu bazy kandydatów, współpracy z Hiring Managerami, publikacji ogłoszeń, czy tworzeniu raportów.

 

Jak widać, praca na stanowisku IT Recruitera wymaga rozległej wiedzy i posiadania umiejętności z różnych dziedzin. Galopujący świat technologii wymusza ciągły rozwój i bycie na bieżąco z potrzebami firm, jak i kandydatów.  

Zakres obowiązków, które nie wydają się typowe dla specjalistów ds. rekrutacji jest naprawdę duży, ale zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę i nie rezygnować z nich poszukując nowych pracowników.  

Wewnętrzni rekruterzy często zajmują się także kwestiami z zakresu administracji, czy HR i nie zawsze mają czas i możliwości, aby tak szeroko poznać branżę IT. Szybszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest współpraca z agencją rekrutacyjną, która ma już swoją bazę kandydatów i sprawdzone sposoby na nawet najbardziej wymagające procesy. 

Oszczędź czas i pieniądze na rekrutacji 

Chcesz, aby rekrutacją do projektu w Twojej firmie zajął się kompleksowo doświadczony zespół rekrutacji? Skontaktuj się z nami! Chętnie porozmawiamy o Twoich potrzebach i znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.