Jak długo pracujesz jako IT Recruiter i jak to się stało, że pracujesz akurat w tej branży?
Z rekrutacją IT jestem związany od lutego 2022 roku. Swoje zainteresowanie branżą rekrutacyjną przejawiałem już w czasach szkoły średniej, kiedy to przy aktywnym poszukiwaniu drogi zawodowej oraz przygotowaniach do matury w wolnych chwilach wpadła mi w ręce książka kryminalna Jo Nesbo – Łowcy Głów. Książka przedstawiała pracę headhuntera, która bardzo mnie zaciekawiła, dzięki czemu wybrałem studia o kierunku ZZL na Uniwersytecie Łódzkim. Podałem sobie za cel przygotowanie do roli rekrutera, poprzez rozwój umiejętności miękkich (sprzedażowych). W moim przypadku była to sprzedaż produktów bankowych. Uważam, iż obecna forma rekrutacji pracowników jest w pewnym stopniu sprzedażą usług, dzięki czemu łatwiej było mi rozpocząć pracę. Rekrutacja IT była moją furtką do działań w obszarze rekrutacji, skorzystałem z możliwości, jakie przedstawiał w danej chwili rynek i jestem z tego powodu bardzo zadowolony.
Gdyby nie rekrutacja, to czym byś się zajmował?
Myślę, że na pewno byłbym blisko ludzi czy to w formie doradztwa czy działania zespołowego. Lubię poznawać ludzi i dzielić się swoją wiedzą na dany temat oraz być zaangażowany w 100% to co robię, dlatego czuję, że odnalazłbym się przy organizacji imprez masowych 😄 Kiedyś myślałem też o drodze Customer Service z możliwością wyjazdów zagranicznych. Jestem zawsze tego zdania, że to los pisze scenariusze 😉
Co najbardziej lubisz w pracy jako IT Recruiter?
Przede wszystkim możliwość poznania szeroko pojętego świata IT, który wydaje się być niemożliwy do zmierzenia. Wydaje się (i faktycznie tak jest), że każdy dzień kontaktów z kandydatami pozwala odkrywać nowe wrota. Każdy kandydat przechodzi różne drogi swojej kariery, od studiów do bycia architektem sieci czy też od bycia nauczycielem angielskiego do programowania w Javie.
Dlaczego o tym mówię? Ponieważ w IT każdy może otrzymać swoją szansę i my jako rekruterzy IT możemy te szansę kandydatom dawać. Przez czynniki, o których wspominałem, rynek jest pełny pozytywnych ludzi, którzy są przede wszystkim otwarci. Dzięki temu praca IT rekrutera jest dla mnie przyjemnością samą w sobie.
Jakie cechy osobowości są Twoim zdaniem ważne w pracy rekrutera?
Ważne jest moim zdaniem, by być osobą otwartą. Kandydaci łatwiej nawiązują kontakt z osobami otwartymi, aniżeli twardo trzymających się wymagań konkretnego klienta, co może spowodować niechęć odnośnie kontaktu w przyszłości. Otwartość łączy się też z empatią – osoba empatyczna ma naturalną zdolność formułowania feedbacku w każdym etapie procesu, niezależnie od tego, czy dany kandydat został zaakceptowany czy nie. Procesów jest wiele, tak samo jak i wielu jest kandydatów, stąd łatwiej mają osoby, które są sumienne w swoich działaniach, przez co są łatwiej zorganizowane (prowadzą TO DO, kalendarze).
Jakie największe wyzwania stoją przed IT Rekruterami?
W dzisiejszych czasach napotykamy się z różnego rodzaju wyzwaniami. Chciałbym wyszczególnić dwa które moim zdaniem są najciekawsze z punktu widzenia IT Rekrutera. Pierwsza dotyczy zapotrzebowania, jakie jeszcze do początku roku 2023 wytwarzał rynek. Wtedy można było przypuszczać, że pracy w IT będzie tak dużo, że podaż nie będzie w stanie nadążać nad popytem. Finalnie, zakończyło się to niespodziewanymi redukcjami etatów, które zaskoczyły wszystkich.
Patrząc na to z boku można pomyśleć, iż dla rekrutera jest to świetna sytuacja – więcej kandydatów dostępnych w krótkim terminie. Jednakże firmy, które poszukują kandydatów stawiają coraz większe wymagania analizując przy tym bardziej możliwości finansowe.
Jaka będzie przyszłość specjalistów IT? Rozwój technologiczny który obserwujemy, może dodatkowo „dolać oliwy do ognia” wypychając takich specjalistów jak Tester Manualny, Support Engineer, Customer Service. Choć na ten moment nie jest to aż tak widoczne, perspektywa zmiany zasobów ludzkich na AI jest realną przeszkodą w działaniach rekrutacyjnych. Warto spojrzeć choćby na fakt, iż chatboty realnie zastępują support oraz powstają platformy AI, które same tworzą treści po wpisaniu odpowiednich komend czy też słów kluczowych. Rozwój sztucznej inteligencji może zatem znacznie wpłynąć na kolejne redukcje etatów.
Pracujesz zdalnie – Twój sposób na work-life balance i odpoczynek po pracy to…
W ostatnim czasie główną uwagę skupiam na aktywności fizycznej, zaś ogólnie najczęściej staram spędzać go w gronie najbliższych mi osób (tak wiem, dalej nie mam dość ludzi 😄). Jeśli miałby być to czysty relaks, to chętnie wybieram serial lub dobry kanał YouTube (polecam Żurnalistę).